PIERWSZA WIZYTA
Na pierwszej wizycie przeprowadzam wywiad z pacjentem dlatego proszę o zabranie dokumentacji medycznej związanej z dolegliwością.
Następnie przeprowadzam testy kliniczne, czyli proszę pacjenta o wykonanie pewnych ćwiczeń, czasami pomagam mu w tym, a czasami prowadzę ruch za pacjenta w celu diagnozy problemu.
Na podstawie zebranych danych przedstawiam warianty wraz z skutecznością i czasem leczenia. Decyzja podejmowana jest wspólnie. Nie zmuszam pacjentów do znoszenia bólu, ciężkich treningów, zabiegów do których nie są przekonani jak np.: igłoterapia, czy fala uderzeniowa, to pacjent godzi się na ich zastosowanie.
Mobilizacje tkanek miękkich
Terapia wzbogaciła mnie o techniki pracy na mięśniach, więzadłach i powięziach w celu ich skuteczniejszego rozluźniania. Jest to praca z tkanką poprzez masaż głęboki, poprzeczny, praca na punktach spustowych. Czasami źródło naszego bólu może mieć inne miejsce niż dolegliwość, czasami rozciąganiem i innymi ćwiczeniami nie możemy osiągnąć tyle co ukierunkowaną terapią manualną.
Akupunktura i igłowanie suche
Kursy umożliwiają mi wykorzystywanie igieł do akupunktury w pracy. Wykorzystuję akupunkturę tradycyjną na klasyczne przypadki chorobowe jak rwa kulszowa albo do obkuwania stawów, metoda Tana pozwala również obkuwać w celach leczniczych miejsca oddalone od tych zmienionych chorobowo. Dodatkowo Igłowanie suche polega na znajdowaniu punktów spustowych w mięśniach, które przez kilkukrotne ukłucie zmniejszają napięcie mięśniowe.
Dietetyka
Ukończyłem również roczne studia podyplomowe z dietetyki. Gotowanie i zdrowy styl życia to także moje zainteresowania. Nie układam co prawda planów dietetycznych, których obecnie pełno w Internecie, jednak udzielam rad które staram się podpierać kompetencjami. Uważam, że rehabilitacja nie może sprowadzać się tylko do zabiegów manualnych i zadawanych ćwiczeń. Szalenie istotną sprawą jest nasza codzienność w której staram się wprowadzać zdrowe nawyki.
Terapia manualna
Techniki te pozwalają zmobilizować mniej ruchome części kręgosłupa, czasami odblokować zablokowany ruch. Częstą przyczyną naszego bólu jest nadmierna mobilność jednego odcinka kręgosłupa, gdzie reszta okolicznych stawów jest mniej ruchoma. Umiejętna mobilizacja pozwala uzyskać pacjentom większy zakres i swobodę ruchów bez bólu.
Movement Solution
Jest to najobszerniejszy kurs, który obecnie ukończyłem, dotyczy całego aparatu ruchu. Oparty jest na koncepcji Kinetic Control, jest to połączenie diagnostyki, wraz z doborem odpowiednich ćwiczeń z małym obciążeniem. Obfituje w bardzo dużą ilość testów klinicznych, które określają nadmiar lub niedobór ruchomości, siły lub elastyczności poszczególnych tkanek w tym mięśni, więzadeł lub torebek stawowych. Pozwala określić przyczynę dolegliwości, którą opisuję pacjentowi pokazując mu jego deficyty. Zadane ćwiczenia często powiązane są z naszym ruchem codziennym: jak siadać, wstawać, schylać się, wykonywać naszą pracę bez krzywdy dla naszego ciała, czasami tylko zastosowanie się do tych zasad znacząco zmniejsza nasze dolegliwości.
PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation)
Jest to popularna metoda leczenia ruchem. Bazuje na wzorcach i naszych odruchach, które doskonale obrazujemy w naszym chodzie, a także w sporcie. Metoda ta pozwala już we wczesnym etapie w pozycjach leżących, siedzących, klęczących pracować nad odzyskaniem utraconych lub nieprawidłowych wzorcach ruchu. Pozwala, także pracować poprzez całe ciało na kończynie unieruchomionej np.: w przypadku złamania. Świetnie sprawdza się po wszelkiego typu operacjach lub kontuzjach gdzie został ograniczony prawidłowy zakres ruchomości, daje również rezultaty w przy pacjentach neurologicznych.